Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Specjaliści IT byli w pierwszym kwartale 2019 roku trzecią najbardziej poszukiwaną grupą pracowników – wynika z danych Pracuj.pl. Podobnie wyglądała sytuacja w 2018 roku.

15 proc. spośród 156,6 tys. zamieszczonych na portalu w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku ogłoszeń o pracę (czyli ok. 23,5 tys.) dotyczyło ekspertów z różnych dziedzin IT. Większym od informatyków zainteresowaniem wśród pracodawców cieszyli się tylko specjaliści od obsługi klienta (22 proc. ogłoszeń) oraz od handlu i sprzedaży (30 proc.). Mniej poszukiwanymi specjalnościami byli finansiści, inżynierowie i logistycy.

Branża IT znalazła się także w czołówce najbardziej aktywnie rekrutujących firm. W pierwszym kwartale 2019 pochodziło od niej 7 proc. ogłoszeń o pracę (czyli ok. 11 tys.), co daje jej, wraz z branżą handlu i sprzedaży B2B, również trzecie miejsce w zestawieniu. Więcej ogłoszeń o pracę zamieściły tylko firmy z branży produkcji FMCG (9 proc.) oraz handlu i sprzedaży B2C a także bankowości i finansów (po 10 proc.).

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na specjalistów IT sytuacja w pierwszym kwartale tego roku była podobna jak w całym roku 2018. Wówczas również 15 proc. zamieszczonych na Pracuj.pl ogłoszeń dotyczyło fachowców z tej grupy zawodowej (także po specjalistach od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta). Z branży IT pochodziło również 7 proc. ogólnej liczby ofert pracy. Różnica jest taka, że liczba wszystkich ogłoszeń w pierwszym kwartale 2019 była o 4 proc. większa niż w analogicznym okresie 2018 roku.     

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020