Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Według raportu Useme.com programiści DevOps i developerzy gier są obecnie najlepiej opłacanymi wolnymi strzelcami na polskim rynku. Ich stawki godzinowe wynoszą odpowiednio 149 zł brutto i 134 zł brutto.

Na dobre zarobki mogą też liczyć: analitycy digital data i e-commerce (119 zł brutto za godzinę pracy), analitycy sprzedaży (112 zł) i programiści Java (100 zł). Powyższe stawki dotyczą osób z dużym doświadczeniem zawodowym, na poziomie seniora. W znacznym stopniu odnoszą się one również do kontraktów krótkoterminowych, maksymalnie trzymiesięcznych. W przypadku dłuższej współpracy freelancera z firmą następuje spadek stawek godzinowych nawet o 25 proc.

W rankingu TOP 10 najlepiej zarabiających freelancerów znalazł się także  specjalista ds. bezpieczeństwa IT. Zajął szóste miejsce w zestawieniu ze stawką 89 zł brutto za godzinę.

Zdaniem autorów raportu pandemia nie zmniejszyła, wbrew wcześniejszym obawom, zapotrzebowania na pracę wolnych strzelców. Mamy nawet obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zainteresowania pracą zdalną i zatrudnianiem freelancerów. Widać również wyraźny wzrost wynagrodzeń dla wolnych strzelców, głównie tych z największym doświadczeniem profesjonalnym i mocną, ugruntowaną pozycją na rynku. Na ostateczną wysokość wynagrodzenia wpływają także: referencje, dobra marka osobista, specjalizacja oraz konkurencja w danym obszarze rynku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020