Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Specjaliści IT chcą być przede wszystkim ekspertami w swojej dziedzinie

Ponad połowę specjalistów w polskiej branży IT stanowią programiści - wynika z „Badania społeczności IT 2020”. Prawie połowa respondentów pracuje w softwarehouse’ach świadczących usługi dla firm zewnętrznych. Dwie trzecie specjalistów ukończyło studia wyższe. Tylko jedna czwarta chciałaby zarządzać ludźmi. Aspiracje zawodowe połowy skupiają się na rozwoju w kierunku eksperckim. 

Studia wyższe są od lat podstawową formą wykształcenia w polskiej branży IT. Według przeprowadzonego na początku roku przez Bulldogjob „Badania społeczności IT 2020” ukończyło je ponad 73% specjalistów IT (magisterskie 41% a inżynierskie/licencjackie 32%). Blisko 12% ankietowanych było jeszcze w trakcie studiów, a 14% wskazało średni poziom wykształcenia. 0,4% zadeklarowało wykształcenie podstawowe/gimnazjalne, tyle samo mogło pochwalić się posiadaniem stopnia doktora. Dominują kierunki techniczne, które wybrało 64% uczestników badania oraz ścisłe (24%). Nieco ponad 5% respondentów skończyło studia na kierunku humanistycznym.

Osoby, które dopiero przygotowują się do pracy w IT, najczęściej decydują się na studia (85%). W dalszej kolejności jako źródło wiedzy traktowane są blogi i artykuły tematyczne - korzysta z nich blisko 60% zamierzających podjąć pracę w branży IT. Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, często decydują się także skorzystać z nauki w formie kursów online (52% ankietowanych). Natomiast pracownicy, które zmieniają branżę, częściej decydują się na płatne kursy programowania (37%).

Polska branża IT to przede wszystkim programiści. Stanowią oni 57% wszystkich specjalistów. 13% ankietowanych pracuje na stanowisku administratora lub DevOpsa, a blisko 10% jako QA/Tester. Najmniejszą grupą są specjaliści UX/UI (1,5% odpowiedzi).

Wśród pracodawców dominują na polskim rynku softwarehouse'y, które świadczą usługi dla firm zewnętrznych. Zatrudnionych jest w nich 45% wszystkich specjalistów IT. Znacznie mniej pracuje w finansach i bankowości (12,3%) oraz w usługach internetowych (8,1%) i telekomunikacji (5,8%). Najmniej osób znalazło zatrudnienie w produkcji przemysłowej (1,5%), farmacji  (1,3%) i edukacji (1,0%).

Najwięcej specjalistów pracuje w firmach zatrudniających od 11 do 200 pracowników (36% badanych) oraz w dużych korporacjach zatrudniających powyżej 10 000 osób (18%). 3,2% osób zadeklarowało pracę jako freelancer.

Różne oblicza programistów

Wśród programistów najliczniejszą grupę stanowią specjaliści Backend (41%). W dalszej kolejności są specjaliści typu Fullstack (31%) oraz Frontend (14%). Programowaniem aplikacji mobilnych zajmuje się 5% uczestników badania.

Większość programistów (około 54%) deklarowała zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Drugim, najpopularniejszym sposobem rozliczania się z pracodawcą była współpraca B2B (średnio 31%). Juniorzy pracują przeważnie na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. W przypadku midów i seniorów programiści zdecydowanie częściej pracują na podstawie umowy B2B.

25% programistów określiło język Java jako ich główny język programowania w pracy. Wśród najpopularniejszych znalazły się także: C# (18%), JavaScript (15,3%), PHP (11%), C++ (6,9%), Python (6,2%).

Zdecydowana większość programistów (75%) twierdzi, że nauczyła się głównego języka programowania samodzielnie, wykorzystując w tym celu książki, darmowe kursy oraz wiedzę pozyskaną z internetu. W następnej kolejności jako źródło wiedzy o języku programowania wskazywana była praca przy projekcie (44%), a na trzecim miejscu studia na uczelni (30%). Najmniej popularną formą nauki głównego języka programowania okazały się być płatne kursy programowania (11% wskazań).

Blisko 62% programistów nie zmieniło podczas swojej dotychczasowej pracy głównego języka programowania. Co czwarty, który zmieniał główny język, zaczynał od C++, 15% od Javy, a 14% od C. SQL jest natomiast najczęściej wskazywanym drugim językiem programowania, znanym co najmniej w stopniu dobrym (56%). Programiści deklarowali także dobrą znajomość: JavaScript (47%), TypeScript (24%), oraz Javy (23%).

18% programistów stwierdziło, że ze wszystkich języków programowania najbardziej nie lubi JavaScriptu. W dalszej kolejności jako najmniej lubiane pojawiały się: Java (10,7%), PHP (9,2%) oraz C++ (9,1%). Z kolei wśród języków, których programiści chcą się jeszcze nauczyć, znajdują się: Python (30%), TypeScript (19%), Kotlina (18,6%), JavaScript (18%) oraz Go (15,5%).

Specjaliści IT, w tym również programiści, korzystają z wielu źródeł wiedzy jednocześnie. Wśród najpopularniejszych są: blogi i internetowe serwisy tematyczne (84%), współpracownicy (63%), fora internetowe (54%), kursy online (45%). Najmniej popularną formę pozyskiwania wiedzy stanowią studia podyplomowe, które zostały wskazane tylko przez 2% badanych. Sposób zdobywania wiedzy potrzebnej do pracy zmienia się wraz z doświadczeniem. Seniorzy częściej korzystają z konferencji/meetupów (43%) oraz szkoleń specjalistycznych (11%). Początkujący programiści czerpią wiedzę przede wszystkim z sieci oraz od współpracowników. Juniorzy rzadziej też zaglądają do książek niż ich starsi koledzy z branży.

Aspiracje i oczekiwania

Aspiracje zawodowe programistów są zróżnicowane. Zdecydowanie najwięcej z nich, bo aż 45%, zamierza być przede wszystkim ekspertem w swojej dziedzinie. 25% badanych chciałoby zarządzać ludźmi, a blisko 18% zamierza założyć własny startup. O żadnych zmianach nie myśli 8% programistów.

Sytuacja w tej grupie jest podobna do sytuacji w całym środowisku specjalistów IT. 45% spośród wszystkich specjalistów IT w Polsce chce się rozwijać jako ekspert w swojej dziedzinie. 29% chciałoby zarządzać ludźmi, a 15% chciałoby założyć własną firmę czy startup. O żadnych zmianach nie myśli 10% specjalistów IT.

Pełniejszy obraz polskiego środowiska specjalistów IT można znaleźć w raporcie z „Badania społeczności IT 2020”: https://bulldogjob.pl/it-report/2020.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020