Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Sukcesywnie rośnie odsetek pracowników przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach zawodowych - wynika z badania „Workforce View 2020” przeprowadzonego przez ADP. W tegorocznej edycji 86 proc. respondentów było zdania, że ma umiejętności, które ułatwią im awans. Rok wcześniej deklarowało tak 80 proc. badanych. Na czele najbardziej zadowolonych ze swoich kompetencji są specjaliści IT.

Największą pewnością siebie charakteryzują się generalnie młodzi pracownicy. Ponad 90 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat nie miało wątpliwości, że ich umiejętności zapewnią im sukces zawodowy. Wraz z wiekiem pewność co do wartości własnych kompetencji maleje. Wśród pracowników powyżej 55 roku życia tylko 68% uważa, że mają kwalifikacje zawodowe, które pomogą im odnieść sukces. Większą pewnością w ocenie swoich kwalifikacji odznaczają się też mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 89 i 84 proc.).

Choć wiara polskich pracowników we własne umiejętności wciąż rośnie, to wciąż jeszcze Polacy nie dorównują pod tym względem przedstawicielom innych krajów. W tegorocznym badaniu zajęli przedostatnie miejsce, przed mieszkańcami Singapuru. W Europie, jak pokazują wyniki badania, największą pewnością w ocenie własnych kwalifikacji odznaczają się Hiszpanie (96 proc.), a w skali całego świata Hindusi (97 proc.).

W podziale branżowym najbardziej pewni swych kompetencji są przedstawiciele IT. Jest tak zarówno w Polsce, gdzie pozytywnie do swych umiejętności zawodowych jest nastawionych 91 proc. specjalistów IT, jak i w skali globalnej (97 proc. wskazań). Następne miejsca zajmują przedstawiciele mediów oraz budownictwa (po 90 proc.). Najmniej zaś pewni w skali globalnej są pracownicy branży HoReCa, a w naszym kraju przedstawiciele branży produkcyjnej.

Więcej w raporcie z badania „Workforce View 2020”: https://www.adp.pl/wszystko-o-kadrach/zaangazowanie-pracownikow-zarzadzanie-talentem/workforce-view-2020/.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-SR03/18 jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020