Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Upowszechnienie zmian w szkolnictwie branżowym, przedstawienie praktycznych rozwiązań w zakresie współpracy pracodawców ze szkołami oraz popularyzacja kształcenia zawodowego w regionie – to główne przesłania Podlaskiego Kongresu Zawodowego, który odbył się 22 marca 2019 r. w Białymstoku.

Podlaski Kongres Zawodowy –  organizowany przez Wojewodę Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji –  zgromadził nauczycieli, dyrektorów szkół, doradców zawodowych oraz przedsiębiorców zaangażowanych w działania na rzecz rozwoju szkolnictwa branżowego i technicznego. Podczas kongresu dwie białostockie szkoły branżowe podpisały porozumienia o współpracy z przedsiębiorcami. Wydarzenie było również okazją do prezentacji potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie.

Podczas kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne:

  • Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb krajowego, regionalnego i lokalnego rynku pracy,
  • Współpraca z pracodawcami w planowaniu, realizacji i ocenie efektów kształcenia zawodowego,
  • Uczeń w centrum zmian w kształceniu zawodowym – od wyboru zawodu do sukcesu na rynku pracy. 

Pierwszy panel moderowała p.Bożena Krasnodębska, natomiast jednym z panelistów była p. Anna Niczyporuk. Obie panie są członkami Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka.  Uczestnicy kongresu zostali zapoznani z celami realizowanymi przez Radę. Anna Niczyporuk – dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku -poinformowała, że od nowego roku szkolnego rozpoczyna kształcenie w zawodzie technik programista, a inicjatorem wprowadzenia zawodu technik programista do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego jest Sektorowa Rada ds. Kompetencji Informatyka.

W woj. podlaskim jest około 400 szkół (wszystkich typów) kształcących w zawodzie. Jednym z najbardziej popularnych kierunków kształcenia wybieranym przez podlaską młodzież na poziomie szkół ponadpodstawowych jest technik informatyk.
W regionie, zwłaszcza w Białymstoku, przybywa firm programistycznych i brakuje specjalistów IT. Podczas kongresu prezes klastra informatycznego Info Tech Adam Kamiński podpisał  umowę o współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. W. Andersa w Białymstoku. Klaster w roku 2019/2020  tworzy pierwsze w regionie technikum programistyczne. Regionalne firmy są w stanie zatrudnić każdego dobrze przygotowanego programistę.

Anna Niczyporuk

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020