Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

29 maja br. na kolejnym Posiedzeniu SR przedstawiono działania merytoryczne Rady i zmiany organizacyjne od czasu poprzedniego posiedzenia. Dr Anna Szczucka i Katarzyna Lisek z UJ przedstawiły członkom Rady wyniki SBKL – IT (Rada współpracowała z zespołem badawczym UJ od października 2017 r., przedstawiciele Rady uczestniczyli w dyskusjach merytorycznych dotyczących metodyki i zakresu badania, a zespół Rady zorganizował panele eksperckie, w trakcie których wspólnie precyzowano funkcje i kompetencje wybranych specjalności IT). Badanie objęło 750 studentów 5. roku informatyki 35 czołowych uczelni w Polsce oraz 821 przedsiębiorców (próba była losowana z grupy zdefiniowanej przez PKD). Ustalono, że we wstępie do raportu z badania znajdzie się wyraźna informacja, iż zgodnie z założeniami do próby przedsiębiorców wybrano tylko firmy informatyczne. Z uwagi na  horyzontalny charakter wyniki badania należy odpowiednio interpretować dla ok. jednej trzeciej liczby zatrudnionych na stanowiskach informatycznych (pozostałe dwie trzecie zatrudnione jest na stanowiskach IT w firmach, instytucjach i administracji publicznej – organizacjach mających w odniesieniu do nich inne wymagania niż firmy informatyczne).

Bogusław Dębski, radca Ministra Cyfryzacji, poinformował o działaniach grup i zespołów roboczych działających w MC, w których uczestniczą członkowie Rady. Przy tej okazji złożył podziękowania za aktywny udział w pracach grup i zespołów.  - Rośnie świadomość, że wiązki umiejętności ICT są potrzebne wszędzie, zaczynamy rozmawiać tym samym językiem, to za klika lat przyniesie efekty. Rada wyniosła e-CF standard, mogliśmy posłuchać europejskich ekspertów w tym zakresie. Jest większe zrozumienie dla tego, co zbyt późno zrozumiał PARP, definiując założenia SBKL w IT – mówił na posiedzeniu SR Bogusław Dębski.

Współpraca Rady z m.in. MC była tematem wystąpienia Tomasza Klekowskiego, członka Rady.  Z analiz utworzonego przez Radę Zespołu ds. kompetencji tworzenia i wdrażania rozwiązań gospodarki 4.0 resort korzysta przy pracach na rzecz rozwoju kompetencji. Tomasz Klekowski zorganizował w MC kilka warsztatów poświęconych transformacji cyfrowej. Perspektywa Rady jest także widoczna w pracy Digital Sustainability Forum - platformie dyskusyjnej i cyklu warsztatów. Zespół ds. kompetencji tworzenia i wdrażania rozwiązań gospodarki 4.0 kontynuuje współpracę z  Sektorową Radą ds. Kompetencji - Motoryzacja i Elektromobilność. Rozpoczęto także  rozmowy z Polskim Stowarzyszeniem Menedżerów Logistyki i Zakupów, które ma ciekawy model współdziałania biznesu z edukacją.

Implementacje Sektorowych Ram Kwalifikacji zaprezentowała Katarzyna Trawińska-Konador z IBE. W kilku branżach dokonano pilotażowych wdrożeń ram sektorowych, żeby ocenić, jak się sprawdzają u konkretnego pracodawcy i móc porównać podejścia sektorowe. Analiza ramy sektorowej pod kątem jej modyfikacji należy do zadań Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka. Przedstawiciele Rady mieli zamiar wziąć udział w konkursie na wdrożenie ramy, ale warunki konkursu tak dalece odbiegały od realiów branży, że - mimo udziału  w dialogu technicznym i nieznacznej modyfikacji założeń – okazało się to niemożliwe. Przedstawicielka IBE i Przewodnicząca Rady zadeklarowały nawiązanie w tym obszarze ściślejszej współpracy.

Galeria zdjęć z posiedzenia

I Posiedzenie Rady zdjcie 1 I Posiedzenie Rady zdjcie 2 I Posiedzenie Rady zdjcie 3

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020