Zakład Edukacji Medialnej i Sztucznej Inteligencji Instytutu Badań Edukacyjnych wraz z Zespołem Seminariów i Szkoleń zapraszają Państwa do udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym pt. Dehumanizacja komunikacji – humanizacja automatów, które rozpocznie się w środę 27 września 2023 roku o godzinie 10:00, w Warszawie w siedzibie IBE przy ul. Górczewskiej 8, Serdecznie zapraszamy do współtworzenia tego wydarzenia.
Będziemy wdzięczni za udostępnienie zaproszenia także innym osobom zainteresowanym problematyką dehumanizacji komunikacji. Zgłoszenia udziału w dyskusji (bez referatu) przyjmujemy za pośrednictwem formularza na stronie: https://docs.google.com/forms/d/17uj, do 13 września 2023 r. W razie potrzeby mogą Państwo porozumiewać się z nami, korzystając z poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowy program konferencji znajduje się w załączniku.
Informacja o sympozjum: Dehumanizacja komunikacji – humanizacja automatów (27.09.2023)
Rozwój technologii informatycznych i generatywnych, a także robotyki, implikując tworzenie coraz bardziej złożonych i samodzielnych automatów i robotów humanoidalnych przyczynia się nie tylko do zmiany reakcji i postaw ludzi wobec nich, ale samego procesu komunikacji. Przyznawanie robotom autonomii działania oraz statusu podmiotu życia społecznego prowadzi do dehumanizacji komunikacji oraz humanizacji automatów. Coraz częściej są one bowiem postrzegane nie tylko jako narzędzia, ale również jako podmioty społeczne. W myśl założeń teorii równania mediów Byrona Reeves’a ludzie traktują komputery jak rzeczywistych partnerów interakcji.
Przedmiotem naszego sympozjum będzie wielowymiarowy problem uprzedmiotowienia człowieka i upodmiotowienia automatu w komunikacji społecznej. Interesują nas także praktyczne implikacje dla systemu edukacyjnego. Między innymi o tym chcemy rozmawiać z naukowczyniami i naukowcami, nauczycielkami i nauczycielami oraz ekspertkami i ekspertami. Program sympozjum przewiduje 8 referatów w dwóch częściach plenarnych, a także panel dyskusyjny. Swój udział potwierdzili badacze z takich ośrodków naukowych jak: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Akademia Leona Koźmińskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.