We wtorek 23 listopada 2021 roku odbyło się webinarium „Branżowy bilans kapitału ludzkiego. Sektor IT” zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas spotkania zostały zaprezentowane i omówione główne wnioski z II edycji raportu pt.: „Branża IT w dobie pandemii. Analiza sytuacji pracodawców, kluczowych trendów rozwojowych i zapotrzebowania na kompetencje”. Badania te były prowadzone we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji Informatyka. Ich celem jest pomoc w wypracowaniu rekomendacji dla systemu edukacji w zakresie kształtowania kompetencji, które będą potrzebne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Webinarium to było jednym z cyklu spotkań zaplanowanych w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego oraz 17 badań branżowych, na których prezentowane są wyniki najnowszych badań. Podczas wydarzeń prowadzone są dyskusje o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych pracodawców, niedopasowaniu kompetencyjnym pracowników, trendów i wyzwań oraz ich wpływu na rynek pracy i poszczególne branże.
Wśród zagadnień poruszonych na ostatnim spotkaniu pojawiły się tematy dotyczące:
- strategii w firmach IT,
- współpracy firm z sektorem edukacyjnym,
- zapotrzebowania na stanowiska juniorskie,
- regularnego badania potrzeb swoich pracowników i odpowiedniego działania w zakresie rozwoju i dbania o pracowników przez firmy.
Badanie zostało opracowane na podstawie odpowiedzi uzyskanych od pracodawców sektora IT oraz studentów kierunków informatycznych uczelni publicznych w kraju. Pozwoliło to na zobrazowanie sytuacji rynku pracy polskiego sektora IT od strony zapotrzebowania na kompetencje wśród specjalistów z branży, a także trendów, które obecnie najsilniej ten rynek kształtują. Raport pokazuje również zmiany w sektorze wynikające z kryzysowego okresu pandemii COVID-19.
Wyniki badań BBKL wskazały, że skutki pandemii w sektorze IT nie są jednoznaczne. W ogólnym ujęciu, w opinii mniej niż połowy firm sektora, bilans zmian w jest dodatni, z kolei dla 57 proc. bilans wypadł niekorzystnie. Uwidoczniły się korzystne efekty biznesowe w firmach IT, wynikające głównie ze wzmożonego popytu innych branż na produkty i usługi IT, ale w ocenie przedsiębiorców w firmach dominowały efekty mieszane: z przewagą negatywnych (35 proc.) lub pozytywnych konsekwencji pandemii (31 proc.). Jednoznacznie pozytywne skutki odczuło jedynie 12 proc. przedsiębiorstw, a 22 proc. doświadczyło jednoznacznie negatywnych konsekwencji.
Więcej informacji znajduje się w raporcie, który jest dostępny na stronie: https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/RAPORT-BRANZA-IT-W-DOBIE-PANDEMII-2021.pdf