Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Zapotrzebowanie na specjalistów od cyberbezpieczeństwa jest obecnie tak duże, że pracodawcy są skłonni zatrudniać w tym obszarze osoby bez wcześniejszego doświadczenia w IT - wynika z raportu „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce. 2021” przygotowanego przez HackerU i HRK.

Do chwili obecnej trudno było rozpoczynać karierę w IT od cyberbezpieczeństwa. Typowa ścieżka zawodowa wiodła raczej od stanowisk stricte informatycznych do pracy w obszarze cybersecurity. Specjaliści od bezpieczeństwa IT mają już zazwyczaj za sobą rozległe doświadczenie w branży IT, np. na stanowiskach administratorów, deweloperów lub testerów. Rozpoczynanie kariery w IT od obszaru cyberbezpieczeństwa nie jest jeszcze powszechne.

Ta zasada ulega jednak powoli zmianie. „Na rynku pracy powstaje coraz więcej stanowisk przeznaczonych dla osób bez doświadczenia w IT security, z możliwością podjęcia nauki u pracodawcy. Realizowane są też specjalistyczne kierunki studiów oraz szkolenia umożliwiające początkującym wejście do branży. Z takiego modelu pozyskiwania kandydatów chętnie korzystają korporacje, które rezygnują z pozyskiwania talentów z zewnątrz na rzecz szkolenia własnych pracowników” - piszą autorzy raportu.

Zapotrzebowanie na kandydatów z obszaru cyberbezpieczeństwa jest obecnie na polskim rynku bardzo duże. 60% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym prze HackerU i HRK przyznało, że otrzymują 1-3 propozycji zawodowych od rekruterów tygodniowo. 39% kandydatów zadeklarowało, że oferty pracy dostają nawet powyżej 5 razy w tygodniu. 69% wszystkich uczestników badania to specjaliści i eksperci cyberbezpieczeństwa.

Autorzy raportu szacują, że na jednego kandydata przypada W Polsce około 7 wakatów w obszarze bezpieczeństwa IT. Najczęściej poszukiwani są specjaliści posiadający 1-3 lat doświadczenia, a także osoby z poziomu "entry level" - młodsi specjaliści i stażyści. Szacuje się, że w naszym kraju mamy około 17,5  nieobsadzonych stanowisk z zakresu cyberbezpieczeństwa. „Jeśli obecny trend się utrzyma, liczba ta z roku na rok będzie się zwiększać. Oznacza to, że nawet osoby bez doświadczenia będą miały szansę na wejście na ten atrakcyjny rynek” - czytamy w raporcie.

Średnie wynagrodzenie w branży cybersecurity wynosi obecnie u nas 15 tys. zł brutto, a mediana zarobków kształtuje się na poziomie 12,5 zł brutto. Dominującą formą współpracy jest kontrakt B2B - wskazało na niego 53% respondentów. 47% wskazało umowę o pracę. 34% uczestników badania przyznało, że pracuje całkowicie zdalnie a 57% hybrydowo.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020