Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Pod auspicjami Komisji Europejskiej 10 maja 2017 r. odbędzie się w Brukseli konferencja pod tytułem E-Skills and Jobs in the Digital Age: Accelerating Europe’s Competitiveness and Inclusive Growth. 

Uczestnicy konferencji i zaproszeni prelegenci będą się zastanawiać nad szansami i metodami przezwyciężenia istotnego problemu niedoboru wykwalifikowanych specjalistów IT w najbliższych latach. Według oszacowań Komisji Europejskiej zapotrzebowanie na informatyków w krajach UE rośnie w tempie 4% rocznie, zaś niedobór specjalistów IT w roku 2020 szacowany jest już na ponad 756 tys. osób. Tak duże braki potencjału kadrowego mogą zagrozić utrzymaniu ogólnego tempa rozwoju gospodarczego krajów członkowskich. Za główną przyczynę wspomnianego niedoboru kadr uważane jest niedostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Swoistym paradoksem jest fakt, że nieustanny wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT ma miejsce w sytuacji ogólnego przyhamowania tempa rozwoju unijnych gospodarek, czemu w niektórych krajach UE towarzyszy wysoka stopa bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży. Tymczasem według ocen unijnych ekspertów sama tylko branża tworzenia aplikacji mobilnych w krajach UE w 2018 r. zatrudniać będzie ok. 4,8 mln osób, głównie w małych innowacyjnych firmach przeważnie tworzonych przez młodych ludzi. 

Dyskusja nad tymi kwestiami jest elementem realizacji unijnej inicjatywy pod nazwą „Nowy europejski program na rzecz umiejętności” (New Skills Agenda for Europe), w ramach której KE apeluje do krajów członkowskich o przygotowanie do połowy 2017 r. kompleksowych strategii budowania kompetencji cyfrowych.

Informacje o inicjatywie New Skills Agenda for Europe dostępne są w serwisie Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Więcej informacji:

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020