Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

edumixer1

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji jako partner projektu Rady Sektorowej zorganizowała 14 listopada br. drugą już konferencję na temat modelu edukacji zgodnego z potrzebami sektora IT oraz współpracy systemu szkolnictwa z edukacją. Współgospodarzem Edumixera 2018 był Rektor Szkoły Głównej Handlowej, prof. Marek Rocki, a SGH użyczyła na potrzeby Forum swoją najnowocześniejszą aulę.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PIIT oraz PTI, środowiska akademickiego, firm z sektora IT, uczelnianych biur karier, studentów.

edumixer4

Pierwszy panel dyskusyjny „Jak Ustawa 2.0 wpłynie na współpracę uczelni wyższych i biznesu?” poprowadził prof. Łukasz Sułkowski z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wnioski z tej dyskusji nie napawają optymizmem, współpraca edukacji z biznesem napotyka bariery organizacyjne i mentalne.- Oferta edukacyjna jest zgodna z zasobami kadr, a nie z tym, czego potrzeba – podsumował prof. Marek Rocki.

edumixer2

Moderatorem drugiego panelu pt. „Informatyka – nauka czy specjalizacja?” był dr Tomasz Kulisiewicz, sekretarz Rady. – Stawiamy pytania, które jeszcze 20 lat temu nie przyszłyby do głowy składaczom komputerów. Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie, bo w obszarze informatyki tyle się dzieje na świecie, że nie da się tego skategoryzować. Cieszę się, że jest tam miejsce dla psychologów, lingwistów i prawników, pozwólmy nauce się rozwijać Na razie edukacja i informatyka mówią różnymi językami, ale szukajmy porozumienia, bo informatyka nie ma granic  – apelował Bogusław Dębski, Radca Ministra Cyfryzacji, ekspert Rady. – W czasach, gdy tyle mówimy o potrzebach informatycznych Ustawa 2.0 praktycznie chciała wyrugować informatykę z technicznych uczelni wyższych. Larum podnieśli astronomowie, bo ich też wykreślono ołówkiem i jednak mamy informatykę techniczną, do której dopisano telekomunikację – co samo w sobie jest pewną  rewolucją, sankcjonującą cyfrowość współczesnej telekomunikacji, bo analogowa telekomunikacja już nie istnieje – zwrócił uwagę Wacław Iszkowski, współtwórca i długoletni Prezes PIIT. Uczestnicy panelu moderowanego przez Barbarę Matyaszek-Szarek z Rady Sektorowej, zastanawiali się nad pytaniem, czy Polska Rama Kwalifikacji odpowiada potrzebom rynku IT. Dr hab. Krzysztof Kozłowski, Prorektor SGH ds. dydaktyki i studentów dyskutował ze swoimi gośćmi na temat współpracy między biznesem IT i uczelniami. Anna Smulska (MNiSW) przedstawiła w swoim wykładzie dwa programy wsparcia edukacji na poziomie akademickim: program doktoratów wdrożeniowych oraz program Top 100 Innowatorzy Gospodarki. Anna Czacharowska-Rybkowska(Cisco Systems Poland) przedstawiła wspierane przez Cisco dobre praktyki współpracy firm IT z uczelniami. Cykl dyskusji zakończył się rozmową prowadzoną przez reprezentanta Samorządu Studentów SGH, Juliana Smółkę, na najistotniejszy dla tej konferencji temat: „Jak uczelnie powinny kształcić studentów, aby byli oni wartościowi na rynku pracy w sektorze IT?”.

edumixer5

W tym roku Forum po raz pierwszy towarzyszył konkurs Lider partnerstwa edukacji i biznesu IT – najlepsze praktyki współpracy. W kategorii przewidzianej dla uczelni – Lider partnerstwa z biznesem IT – laureatem został Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W kategorii dla firm Najlepszy projekt edukacyjny na rynku zwyciężyła IT Szkoła NASK – bezpłatny, otwarty, ogólnopolski portal kursów e-learningowych, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, a także wszystkich zainteresowanych technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

edumixer5a

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020