Drukuj

W maju 2021 r. pracodawcy w Polsce opublikowali w sieci o 55 proc. więcej nowych ofert pracy niż rok temu - wynika z raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19” firm Grant Thornton i Element. W obszarze IT mocno wzrosło zapotrzebowanie na administratorów i programistów.

Jak zauważają autorzy badania, polski rynek pracy wrócił już niemal do sytuacji sprzed pandemii. W maju 2021 roku pracodawcy opublikowali na 50 największych portalach rekrutacyjnych 303,4 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 55 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku i tylko o 10 proc. mniej niż w dwa lata temu.

Odnotowano duży wzrost ofert pracy w większości zawodów. W maju 2021 r. o ponad 100 proc. w stosunku do maja 2020 r. wzrósł popyt na zawody prawnicze, o prawie 100 proc. na specjalistów HR oraz marketingu i sprzedaży. W obszarze IT o 81% zwiększyło się zapotrzebowanie na administratorów, o 64% na programistów, a o 50% na dyrektorów IT/CIO.

Generalnie w publikowanych ofertach pracy utrzymuje się wysoka liczba zachęt i benefitów. Na jedno ogłoszenie z maja tego roku przypadało średnio 6,3 zachęty. Pracodawcy kuszą kandydatów do pracy przede wszystkim szkoleniami, wysokim wynagrodzeniem i darmowym pakietem medycznym.

W ciągu ostatniego roku zwiększył się też jednak poziom oczekiwań wobec potencjalnych pracowników. W maju tego roku było o 12 punktów procentowych więcej ogłoszeń z wymaganiami w zakresie doświadczenia niż w maju 2020 r., o 14 pkt. proc. w zakresie wykształcenia i o 7 w zakresie znajomości języka obcego.

Jednocześnie zaobserwowano spadek oczekiwań wobec kandydatów w okresie ostatnich dwóch miesięcy. W kwietniu 2021 roku średnia liczba wymagań w jednej ofercie pracy wynosiła 5,6, a w maju tego roku spadła do 5,2. Jest to najniższy wynik od listopada zeszłego roku, jak również niższy od tego z maja 2019 roku (5,4 wymagań). Odsetek ofert pracy z wymaganiami odnośnie doświadczenia spadł z 78% w kwietniu br. do 77% w maju tego roku, w odniesieniu do wykształcenia z 49% w kwietniu do 44% w maju a w zakresie znajomości języka obcego z 38% na 35%. Zdaniem autorów raportu oznacza to, że pracodawcy na dobre rozpoczęli wyścig o względy nowych pracowników. 

Z całością raportu można zapoznać się na stronie: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2021/06/Rynek-pracy-w-czasie-koronawirusa-w-maju-2021.pdf .