Drukuj

Ukazał się raport z trzeciej edycji prowadzonego przez Bulldogjob badania polskiej społeczności IT.

Jak wynika z tegorocznego badania, pod względem wiekowym najliczniejszą grupę wsród specjalistów IT na polskim rynku pracy stanowią osoby w wieku 25-29 lat - 35% uczestników badania. W następnej kolejności są pracownicy w wieku 30-34 lat - 26% respondentów. Najmniej jest osób w grupie wiekowej 40+ - to 9% uczestniczących w badaniu specjalistów IT. Grupa wchodzących na rynek jest na tym samym poziomie co rok temu i stanowi 16% uczestników badania.

Z kolei pod względem specjalności najliczniejszą grupę stanowią programiści (57%), spośród których prawie połowa (40%) to Backend Developerzy a 32% Fullstack Developerzy. Dalej są przedstawiciele takich specjalności jak: QA/Tester - 18%, Admin/DevOps - 9,9%, Analityk IT - 5,9%.

Trzy czwarte uczestników tegorocznego badania ukończyło studia wyższe. Z tego 59% ukończyło studia magisterskie, a 31% jest po studiach inżynierskich. Zdecydowana większość, bo łącznie aż 87% respondentów wybrało kierunki techniczne oraz ścisłe (64 % techniczne, 23% ścisłe).

Głównym miejscem pracy polskich specjalistów IT są software house’y,  (agencje oprogramowania). Jest tam zatrudnionych 22% osób biorących udział w badaniu. Kolejnymi pracodawcami są firmy z sektorów: finanse i bankowość (14%), internet/e-commerce/nowe media (9,2%) oraz zdrowie/uroda/rekreacja (4,2%). Najmniej zatrudnionych jest w: marketingu, hotelarstwie/gastronomii/turystyce, telekomunikacji oraz edukacji i szkoleniach - po 1,4%.

„Raport z badania społeczności IT 2021” pokazuje, że wśród zatrudnionych specjalistów IT jest mniej juniorów niż w ubiegłym roku. Przyczyn tego stanu rzeczy autorzy raportu upatrują w pandemii. „Ograniczenia w ilości przeprowadzanych kursów, wyzwania związane ze zdalnym wdrażaniem osób z mniejszym doświadczeniem wpływają na mniejszą liczbę juniorów ze stażem pracy u obecnego pracodawcy. Dominującą grupą są osoby na stanowisku mid, co oznaczać może, że w niedługim czasie na rynku przeważać będą seniorzy i midowie” - czytamy na stronie Bulldogjob. Rozkład w poszczególnych grupach doświadczeń przedstawia się następująco: MID/regular - 46%, senior - 30%, junior - 20%, C-level - 4%.
Najdłuższym stażem pracy mogą pochwalić się architekci IT (średnio 11 lat), następnie Product Managerowie i Product Owner’zy - 7 lat oraz osoby na stanowiskach Admin/DevOps - 6,7 lat.

Najpopularniejszym językiem programowania wśród polskich programistów jest JavaScript - zna go 65% respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: SQL (58%), HTML/CSS 958%), Java (43%) oraz TypeScript (35%) i Python (31%). Co ciekawe, JavaScript jest również najbardziej nielubianym językiem programowania. Tak oceniło go 20% uczestników badania. Najmniej negatywnych ocen uzyskał Objectve-C, Assembly i TypeScript (po 1%).

Do rozwoju kompetencji i nauki nowych umiejętności polskich specjalistów najbardziej motywuje osobista chęć rozwoju i samodoskonalenia, niezależnie od miejsca pracy. Na tę pobudkę wskazało 67 procent wypełniających ankietę. Na dalszych miejscach znalazły się: zmieniający się rynek pracy i konieczność bycia na bieżąco z jego wymaganiami (18%) oraz udział w projektach, przy których pracują specjaliści IT (13%). 2% respondentów przyznało, że w ogóle nie uczy się nowych rzeczy.

Głównym miejscem skąd polscy specjaliści IT czerpią wiedzę są blogi i serwisy tematyczne - 79% wskazań. Kolejnymi pod względem ważności źródłami fachowych informacji są: współpracownicy (61%), kursy online (53%), fora internetowe (51%), książki (42%) oraz konferencje i meetupy (30%).

Z całością Raportu z badania społeczności IT 2021 można zapoznać się na stronie: https://bulldogjob.pl/it-report/2021#navbar . Zawiera on zarówno wyniki ogólne, odnoszące się do całej społeczności specjalistów IT jak i w podziale na poszczególne grupy: Programista, Administrator IT i DevOps, QA/Tester, Project Manager i Product Owner, Analityk IT, Architekt IT.