Rozwój = Wiedza + Edukacja

Projektowanie i zlecanie badań rynku pracy sektora IT

Identyfikacja potrzeb tworzenia sektorowych ram kwalifikacji oraz kwalifikacji

Rekomendowanie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych w obszarze edukacji

Współpraca w zakresie porozumień edukacyjnych

previous arrow
next arrow
Slider

Interesujących informacji na temat dostępności specjalistów IT na polskim rynku dostarcza raport "Executive Brief: Outsourcing 2020”.

Polska zajęła dziesiąte miejsce w opracowanym przez firmę 7N zestawieniu pięćdziesięciu najbardziej atrakcyjnych krajów dla outsourcingu IT. Najlepiej ocenione zostały: Filipiny, Indie i Irlandia.

Najważniejszymi atutami Polski okazały się być m.in.: atrakcyjne koszty operacyjne, rozwinięta infrastruktura, niskie koszty życia, małe ryzyko operacyjne, lokalizacja geograficzna w sąsiedztwie Europy Zachodniej oraz dobra znajomość języka angielskiego.

Słabiej nasz kraj wypadł natomiast pod względem dostępności kadr informatycznych. Wprawdzie specjalistów IT jest u nas znacznie więcej niż w sąsiednich Czechach, które zajęły piąte miejsce, czy na Węgrzech, które uplasowały się na szóstym miejscu, ale nie są oni ani tak łatwo dostępni, ani tak tani, jak się powszechnie uważa.

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy ma być, zdaniem ekspertów 7N, fakt, że Polska posiada najbardziej rozwinięty rynek IT w regionie. Siłą rzeczy powoduje to duże zapotrzebowanie na talenty informatyczne ze strony pracodawców. Na rynku pracy panuje też większa konkurencja i rywalizacja o najlepszych. Większość wysokiej klasy specjalistów ma już satysfakcjonujące ich zatrudnienie i nowym pracodawcom trudno jest pozyskać pożądanych pracowników z wysokimi kwalifikacjami. Znajdujący się na wysokim poziomie rozwoju sektor IT w naszym kraju już angażuje większość specjalistów wysokiej klasy przy realizacji ciekawych projektów, w konsekwencji czego wolnych talentów na rynku nie ma już wiele.

Warto przy okazji zauważyć, że z przygotowanego z kolei przez NNT badania „2020 Global Managed Services Report” wynika, iż w związku ze zmianą modeli operacyjnych z powodu pandemii 45% przedsiębiorstw na świecie zamierza zlecać więcej procesów biznesowych kontrahentom niż wykonywać je samemu. W tym kontekście branża usług informatycznych (offshoringu i nearshoringu) może generować znaczące zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Dla porównania, w zestawieniu "Executive Brief: Outsourcing 2019” Polska zajmowała piąte miejsce na świecie, tuż za Węgrami i Czechami.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Lider projektu:


Partner projektu:

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Projekt nr UDA-POWR.02.12.00-00-0002/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020